تاریخ انتشار: 9 آبان 94 | بازدید: 1554 مرتبه | دیدگاه: 0
اشتراک گزاری چاپ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اقدامات درمانی به هنگام مسمومیت کودک کدام است؟

یک فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت های اطفال با تاکید بر اینکه محیط خانه، عامل اصلی بروز مسمویت در کودک است، گفت: تمام خانواده ها باید در جمع آوری مواد و داروهایی که منجر به بروز مسمومیت در کودکان می شود دقت و توجه زیادی داشته باشند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،دکتر فریبا فرنقی با اشاره به اینکه کودک از خانواده آموزش می بیند، گفت: بهتر است خانواده ها دور از چشم کودک موادی را که می دانند ممکن است به کودک صدمه وارد کند مانند مواد شوینده، مواد شیمیایی، قلیا، تینر، و حتی متادون و داروهای مایع را دور از دسترس کودک و در داخل کابینتی که قفل دارد قرار دهند، چرا که کودک به دلیل کنجکاوی که دارد ممکن است آنها را بخورد.


این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: عدم نگهداری بسیاری از داروها در یخچال و در شیشه هایی که در آنها به راحتی باز نمی شود می تواند در بروز مسمومیت ها نقش موثری داشته باشد. همچنین عدم نگهداری داروهایی که تاریخ مصرف آنها گذشته و فاسد شده است می تواند راهکاری موثر در جلوگیری از بروز مسومیت باشد.


فرنقی خاطرنشان کرد: دادن شیر به کودک در زمان مسمومیت و وادار کردن او به استفراغ کار غلط و اشتباهی که اکثر خانواده ها انجام می دهند بدون اینکه به این مسئله توجه داشته باشند که استفراغ باعث می شود آسیب شدیدی به کودک برسد و شرایط را بدتر کند.


وی با بیان این مطلب که مفهوم قرص و دارو باید به کودک آموزش داده شود، گفت: خانواده ها باید از ابتدا به کودک بگویند که قرص با شکلات و تنقلات متفاوت است تا اشتباهی آن را نخورد. آنها باید دقت کنند که در مقابل کودک کارهای خطرناک مثل مشاجره، اقدام به خودکشی و حتی خوردن دارو نکنند زیرا کودک به راحتی از خانواده این کار را یاد می گیرد و به طور قطع آن را انجام می دهد.


این فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت های اطفال در پایان تصریح کرد: به خانواده ها توصیه می شود در مواجهه با بروز مسمویت با مواد سوزاننده و اسید حتما صورت کودک را با مایع زیاد شست و شو دهند و اگر محیط آلوده به گاز منواکسیدکربن است، کودک را از آنجا خارج کنند. همچنین اگر کودک بدحال است؛ در اسرع وقت از اورژانس کمک بگیرند و حتی در شرایط عادی هم کودک را برای درمان و معاینه به مراکز درمانی منتقل کنند.


برگرفته از : سلامت نیوز
اقدامات درمانی به هنگام مسمومیت کودک کدام است؟
برچسب ها:

مطالب مرتبط