تاریخ انتشار: 17 شهریور 95 | بازدید: 3593 مرتبه | دیدگاه: 0
اشتراک گزاری چاپ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

سنگ کلیه نوزادان، علت ایجاد

سنگ‌ کلیه در هر سنی می‌تواند بروز پیدا کند به گونه‌ای که به صورت نادر در نوزادان نارس نیز دیده می‌شود اما باید توجه داشت این کودکان باید به محض تولد مورد درمان قرار بگیرند.

یک جراح کلیه و مجرای ادرار گفت: سنگ‌ کلیه در هر سنی می‌تواند بروز پیدا کند به گونه‌ای که به صورت نادر در نوزادان نارس نیز دیده می‌شود اما باید توجه داشت این کودکان باید به محض تولد مورد درمان قرار بگیرند.دکتر عباس بصیری بروز سنگ کلیه در نوزادان و شیرخواران را بسیار نادر دانست و گفت: سنگ‌های ادراری در نوزادان و شیرخواران نارس و مبتلا به مشکلات آنزیمی کبد دیده می‌شود. این کودکان پس از به دنیا آمدن باید مورد درمان قرارنی بگیرند.این کودکان پس از به دنیا آمدن باید سونوگرافی دهند اما تنها سنگ‌هایی که بیش از ۵ میلی متر باشند را می‌توان به عنوان سنگ کلیه پذیرفت.اگر سنگ کلیه اکسالات باشد باید به کودکان به مقدار فراوان ویتامین B6 و داروهایی که ادرار را قلیایی کند تجویز شود اما متاسفانه معمولا این درمان‌ها ناموفق است و به نارسایی کلیه ختم می‌شود و کودکان نیاز به پیوند کلیه و کبد دارند. اما اگر سنگ کلیه سیستین باشد باید از داروهایی استفاده کرد که  ترکیب ادرار را تغییر دهد.

 زمانی که جنین در رحم مادر قرار دارد با کمک سونوگرافی می‌توان به وجود این سنگ‌ها پی برد بنابراین به والدین توصیه می‌شود در صورت بروز چنین مشکلی به محض تولد نوزاد این بیماری را پیگیری کنند تا بتوان از بروز نارسایی کلیه و کبد جلوگیری کرد.


برگرفته از : سایت پزشکی نی نی بان 
سنگ کلیه نوزادان، علت ایجاد
برچسب ها:

مطالب مرتبط